Μπέτας Αθανάσιος
Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας
Σχολή Επιστημών του Ανθρώπου
Καθ. Αγριαντώνη Χριστίνα (agriant@uth.gr)
(1) ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΑΓΡΙΑΝΤΩΝΗ, (2) ΕΦΗ ΑΒΔΕΛΑ, (3) ΧΡΗΣΤΟΣ ΛΟΥΚΟΣ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Η διδακτορική διατριβή με τίτλο «“Καπνοβομηχανία Ματσάγγος εν Βόλω,1918-1972”. Εργασία και επιβίωση στο Βόλο» έχει  ως σκοπό  να αναδείξει και να διερευνήσει τη διάσταση της εργασίας στο πλαίσιο μιας βιομηχανικής επιχείρησης. Το βάρος της έρευνας επικεντρώνεται στο χώρο εργασίας και στους βασικούς φορείς της, δηλαδή στους εργάτες και στις εργάτριες, μέσα από τη μελέτη του αρχείου της καπνοβιομηχανίας. Η παρούσα έρευνα εστιάζει στη μελέτη της εργατικής ιστορίας και των έμφυλων σχέσεων στο χώρο εργασίας και στηρίζεται κυρίως στο πλούσιο αρχείο της καπνοβιομηχανίας Ματσάγγου, καθώς επίσης και σε ποικίλο αρχειακό υλικό που αφορά στην ελληνική καπνοβιομηχανία κατά τον 20ο αιώνα. Ο στόχος της μελέτης είναι να εντοπίσει, να περιγράψει και να εξηγήσει τον «κόσμο» της εργασίας: τί δουλειές γίνονταν στο συγκεκριμένο εργοστάσιο, με ποιο τρόπο και από ποιους. Εξαιτίας ποιών παραγόντων και από  ποιους  ρυθμίζονταν και  καθορίζονταν οι εργασιακές σχέσεις στο χώρο παραγωγής, ο καταμερισμός της εργασίας, οι αμοιβές, το κύρος, η ισχύ και η εξουσία που διαμορφώνονταν στις κοινωνικές σχέσεις στο χώρο εργασίας; Παράλληλα, προσεγγίζεται η φυσιογνωμία του εργατικού δυναμικού της επιχείρησης: το φύλο, την ηλικιακή σύνθεση, την γεωγραφική καταγωγή, καθώς επίσης και τα χρόνια εργασίας που αναλογούν σε κάθε εργαζόμενο στη βιομηχανία. Τέλος, εξετάζονται όψεις και ζητήματα που αφορούν στη συλλογική δράση και στη διαμαρτυρία των εργατών και των εργατριών του συγκεκριμένου εργοστασίου, όπως απεργίες, στάσεις εργασίας, ή οποιαδήποτε άλλη μορφή επίσημης ή ανεπίσημης  διαμαρτυρίας, αντίστασης και διεκδίκησης.