H τελική ημερίδα του Προγράμματος Διδακτορικών Υποτροφιών “Hράκλειτος ΙΙ” πρόκειται να πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 18.00, στο Αμφιθέατρο ΜΑ1 της Ιατρικής Σχολής της Λάρισας. Τα  αποτελέσματα των διδακτορικών διατριβών τους  θα παρουσιάσουν  οι Διδάκτορες πλέον,  υπότροφοι του Προγράμματος  από τα Τμήματα Ιατρικής,  Κτηνιατρικής,  Βιοχημείας  & Βιοτεχνολογίας,  Γεωπονίας, Φυτικής  Παραγωγής & Αγροτικού Περιβάλλοντος, Γεωπονίας, Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος και από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.

Την ίδια μέρα ολοκληρώνεται το πρόγραμμα διδακτορικών υποτροφιών “Ηράκλειτος ΙΙ”, που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος  «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους, με πρωταρχικό σκοπό του  την υποστήριξη της διεξαγωγής έρευνας υψηλού επιπέδου στην Ελλάδα, μέσα από την εκπόνηση διδακτορικής έρευνας για την προώθηση και την αναβάθμιση του επιστημονικού δυναμικού της χώρας που θα συμβάλλει στην κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη.

Το  Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, έχοντας σαν στόχο του την ανάπτυξη τόσο της βασικής θεωρητικής έρευνας, όσο και της εφαρμοσμένης, συμμετείχε στο Πρόγραμμα με 58 υποψήφιους διδάκτορες από όλα τα τμήματά του.

Η εκδήλωση θα είναι ανοιχτή τόσο για τους δημόσιους και τους ιδιωτικούς φορείς όσο και για το κοινό.

User Login