Ημερίδα στο Αμφιθέατρο των Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συνδιοργάνωσαν το Πρόγραμμα Διδακτορικών Υποτροφιών «Ηράκλειτος ΙΙ» και η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015.

Σύντομες, αλλά ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσες επιστημονικές  εισηγήσεις, σχετικές με το θέμα της διατριβής τους, παρουσίασαν  οι  υπότροφοι του «Ηράκλειτος ΙΙ», διδάκτορες ή υποψήφιοι διδάκτορες της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,  κ. Δάφνη Παντούσα και Eλένη Σταυροθεοδώρου από το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, κ. Παύλος Μπαλτάς από το τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης,  κ. Ευαγγελία Χρυσοχόου, Μαρία Γιαννακού, Αγλαΐα Πουρνάρα, Δήμητρα – Χριστίνα Παπαδιώτη και Φωτεινή Τζορμπατζόγλου από το τμήμα  Μηχανολόγων Μηχανικών και ο κ. Κωνσταντίνος Κατσαλής από το τμήμα  Hλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.

Το πρόγραμμα Διδακτορικών Υποτροφιών “Ηράκλειτος ΙΙ”, που ολοκληρώνεται τον Οκτώβριο του 2015, υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους. Έχει ως πρωταρχικό σκοπό του  την υποστήριξη της διεξαγωγής έρευνας υψηλού επιπέδου στην Ελλάδα, μέσα από την εκπόνηση Διδακτορικής Έρευνας. Το Πρόγραμμα προωθεί την αναβάθμιση του επιστημονικού δυναμικού της χώρας, συμβάλλοντας έτσι στην κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη.

Την εκδήλωση που ήταν ανοικτή στο κοινό τίμησαν με την παρουσία τους ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής κ. Παντελής Σκάγιαννης, ο ιδρυματικός υπεύθυνος του προγράμματος « Ηράκλειτος ΙΙ», κ. Χρήστος Γκόβαρης, εκπρόσωποι του ΤΕΕ Μαγνησίας,  εκπρόσωποι του επιστημονικού κόσμου, ενώ την παρακολούθησαν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Το  Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, έχοντας σαν στόχο του την ανάπτυξη τόσο της βασικής θεωρητικής έρευνας, όσο και της εφαρμοσμένης, συμμετέχει στο Πρόγραμμα με 56 υποψήφιους διδάκτορες από όλα τα τμήματά του.