Στύλιου Λαμπρινή
Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας
Σχολή Επιστημών του Ανθρώπου
Αν. Καθ. Ρίκη Βαν Μπούσχοτεν (riboush@uth.gr)
(1) ΡΙΚΗ Βαν Μπούσχοτεν (2)Πηνελόπη Παπαηλία (3)Γιαννακόπουλος Κωνσταντίνος

Στόχος του προτεινόμενου έργου είναι να μελετηθεί η ένταξη της δεύτερης γενιάς μεταναστών αλβανικής καταγωγής που γεννήθηκαν ή/και μεγάλωσαν στην Ελλάδα. Η παραγωγή χιπ χοπ μουσικής θα αποτελέσει το κεντρικό ερευνητικό 'πεδίο', με την έννοια των συγκεκριμένων τρόπων που η παραγωγή αυτή εντείνει ή εμποδίζει τις διαπολιτισμικές επαφές και την ένταξη. Το συγκεκριμένο είδος νεανικής κουλτούρας θα μελετηθεί ως ένας τρόπος επιτέλεσης και ανακατασκευής των πολλαπλών ταυτοτήτων (μεταναστευτικών, νεανικών, κ.ά.), στο πλαίσιο της διαδικασίας ένταξης και/ή ως απάντηση σε εμπειρίες κοινωνικού αποκλεισμού. Θα εξεταστεί κατά πόσο η χιπ χοπ μουσική που παράγεταιι, επιτελείται και διακινείται μέσω του διαδικτύου και άλλων τεχνολογιών από τη δεύτερεη γενιά μεταναστών επιτρέπει στα υποκείμενα να γίνουν κοινωνικά 'ορατοί' και να συγκροτήσουν τις υποκειμενικότητές τους, και παράλληλα πώς συντελεί στην ένταξη και στην ανάδειξη υβριδικών ταυτοτήτων που υπερβαίνουν εθνικά/εθνοτικά 'σύνορα', μέσα από τη συμμετοχή σε μια παγκόσμια νεανική κουλτούρα.