Σιώτου Αλεξάνδρα
Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας
Σχολή Επιστημών του Ανθρώπου
Αν. Καθ. Ρίκη Βαν Μπούσχοτεν (riboush@uth.gr)
(1) Γερτρούδη Βαν Μπούσχοτεν (2) Αθηνά Αθανασίου (3) Ελένη Παπαγαρουφάλη

Στόχος της προτεινόμενης έρευνας είναι να μελετηθεί το σύγχρονο φαινόμενο της μεταναστευτικής κίνησης εστιάζοντας στην νοηματοδότηση του ερωτικού συναισθήματος και στην σύναψη ερωτικών σχέσεων των μεταναστών και των μεταναστριών που προέρχονται από πρώην σοσιαλιστικές χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης -συγκεκριμένα από την Βουλγαρία και την Αλβανία- και διαμένουν στον ελλαδικό χώρο. Επιλέγοντας αυτήν την οπτική γωνία ζητούμενο είναι να μελετηθούν πτυχές της μεταναστευτικής εμπειρίας που δεν έχουν αναδειχθεί έως τώρα και να διερευνηθεί υπό το πρίσμα του ερωτικού συναισθήματος η  διαμόρφωση της έμφυλης και σεξουαλικής ταυτότητας των μεταναστών/ μεταναστριών στα πλαίσια της διεθνικής κινητικότητας τους.