Μαρία Κωνσταντόγλου
Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Επικ. Καθ. Τσαγκρασούλης Αριστείδης (atsagras@uth.gr)
(1) Αριστείδης Τσαγκρασούλης (2) Κλειώ Αξαρλή (3) Αθανάσιος Τζεμπελίκος

Περίληψη Διατριβής: Το κέλυφος λόγω του πολυδιάστατου χαρακτήρα του αποτελεί μέσο διαμεσολάβησης μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού περιβάλλοντος. Εξαιτίας του ρόλου του, να επηρεάζει την περιβαλλοντική συμπεριφορά των κτιρίων, στόχος της μελέτης είναι η ενσωμάτωση των λειτουργιών και των κριτηρίων απόδοσης στη μορφολογία του. Η συστηματοποίηση και ο καταμερισμός του κελύφους σε επιμέρους ζώνες ανάλογα με τις λειτουργίες που αυτές αντιπροσωπεύουν οδηγεί στη δημιουργία «ενεργών» δομικών στοιχείων που αποτελούν συστήματα πρόσοψης και συνθέτουν προσόψεις κτιρίων. Ο σχεδιασμός τους, σύμφωνα με τις αρχές του εμβατικού σχεδιασμού οδηγεί σε τυπολογίες αρθρωτών προσόψεων των οποίων η απόδοση θα αξιολογηθεί ως προς την οπτική και θερμική άνεση των χρηστών καθώς και το ενεργειακό ισοζύγιο. Ιδιαίτερη βαρύτητα θα δοθεί στα συστήματα φωτισμού και σκίασης με δυναμικό χαρακτήρα. Θα αξιολογηθεί η απόδοση τους προκειμένου να διεξαχθούν συμπεράσματα για τη βελτιστοποίηση τους αλλά και το βαθμό που η μορφή επηρεάζει την λειτουργία στην περίπτωση των αρθρωτών προσόψεων.

Διδακτορική Διατριβή