Μπακαρόζη Μαρία
Τμήμα Ιατρικής
Επικ. Καθ. Ρηγοπούλου Ειρήνη (eirigopoulou@med.uth.gr)
(1) ΕΙΡΗΝΗ Ι. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ (2) ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ν. ΝΤΑΛΕΚΟΣ (3) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Π. ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ

Υφιστάμενη Γνώση: Οι λοιμώξεις από τους ιούς της ηπατίτιδας Β (HBV) και της ηπατίτιδας C (HCV) αποτελούν σοβαρό πρόβλημα δημόσιας υγείας σε παγκόσμια κλίμακα (1-3). Περισσότερα από 2 δισεκατομμύρια άνθρωποι έχουν μολυνθεί από τον HBV και περισσότεροι από 170 εκατομμύρια άτομα από τον HCV παγκοσμίως (WHO, www.who.int και CDC www.cdc.gov).

Τόσο ο HBV όσο και ο HCV προκαλούν ανοσολογικά επαγόμενη νεκροφλεγμονώδη ηπατική βλάβη με υψηλά ποσοστά χρονιότητας να χαρακτηρίζουν και τις δυο λοιμώξεις. Η εγγενής και η ειδική ανοσιακή απάντηση αποδεδειγμένα κατέχουν σημαντικό ρόλο στον έλεγχο του ιϊκού πολλαπλασιασμού με την IFN-γ να αποτελεί την σημαντικότερη κυτταροκίνη που ρυθμίζει την ειδική έναντι των ιών CD4+ και CD8+ Τ λεμφοκυτταρική απάντηση (4-7).

Συντονιστικά στην παραγωγή της IFN-γ φαίνεται να δρα η MAPK (Mitogen Activated Protein Kinase) p38, ένα από τα σημαντικότερα μόρια ενδοκυττάριας σηματοδότησης. Η MAPK p38 συγκεκριμένα συμμετέχει στην ρύθμιση της ανοσιακής απόκρισης μέσω της παραγωγής κυτταροκινών όπως της IFN-γ και του TNF καθώς και μέσω του ελέγχου της διαφοροποίησης των Τ λεμφοκυττάρων(8-9). Μελέτες σε Huh7 κυτταρικές σειρές με HCV subgenomic replicon έδειξαν ότι η ενεργοποίηση της MAPK p38 διαδραματίζει πρωτεύοντα ρόλο στην επαγόμενη από την IFN-α ειδική έναντι του ιού λεμφοκυτταρική απάντηση (10-11). Αντίστοιχες σε Huh 7 κυτταρικές σειρές μελέτες όσον αφορά τον HBV κατέδειξαν την καταστολή του ιικού πολλαπλασιασμού μετά την αναστολή της MAPK p38 αναδεικνύοντας τον σημαντικό ρόλο που μπορεί να διαδραματίζει η MAPK p38 στην έκβαση της λοίμωξης (12).

Σκοπός- Μεθοδολογία: Σκοπός του συγκεκριμένου έργου είναι η μελέτη της συμβολής των ενδοκυττάριων σηματοδοτικών μηχανισμών και ειδικά της MAPK p38 στην φυσική πορεία των HBV και HCV λοιμώξεων καθώς και κατά τη διάρκεια της αντιιϊκής θεραπείας σε ασθενείς με τα νοσήματα αυτά.

Τα πειράματα θα γίνουν σε μονοπύρηνα κύτταρα του περιφερικού αίματος (PBMCs) υγιών μαρτύρων και ασθενών με HBV και HCV λοίμωξη. Θα μετρηθούν τα επίπεδα της βασικής ενεργοποίησης της MAPK p38 και θα συγκριθούν με αυτά μετά την καλλιέργεια των κυττάρων με μη ειδικούς διεγέρτες (π.χ arsenite), κυτταροκίνες (π.χ IL-12, IL-2, IL-18) ή ειδικές ιϊκές (HBV, HCV) πρωτεϊνες και πεπτιδία. Η ενεργοποίηση της MAPK p38 θα μελετηθεί με την τεχνική της κυτταρομετρίας ροής με την χρήση ειδικών συζευγμένων με φθοριοχρώματα αντισωμάτων. Επίσης θα συσχετισθεί η παραγωγή κυτταροκινών (πχ IFN-γ, IL-10) με την ενεργοποίηση της MAPK p38 με της τεχνικές της ELISpot και τη ELSA σε κυτταροκαλλιέργειες PBMCs των υπό μελέτη ομάδων μετά την προσθήκη του SB203580 που αποτελεί ειδικό αναστολέα της MAPK p38.

Βιβλιογραφία

1. Dalekos, G.N., et al., Prevalence of viral markers among refugees from southern Albania: increased incidence of infection with hepatitis A, B and D viruses. Eur J Gastroenterol Hepatol, 1995. 7(6): p. 553-8.

2. Gatselis, N.K., et al., Risk factors associated with HCV infection in semi-rural areas of central Greece. Eur J Intern Med, 2007. 18(1): p. 48-55.

3. Stefos, A., et al., Descriptive epidemiology of chronic hepatitis B by using data from a hepatitis registry in Central Greece. Eur J Intern Med, 2009. 20(1): p. 35-43.

4. Rehermann, B. and M. Nascimbeni, Immunology of hepatitis B virus and hepatitis C virus infection. Nat Rev Immunol, 2005. 5(3): p. 215-29.

5. Hadziyannis, S.J., et al., Long-term therapy with adefovir dipivoxil for HBeAg-negative chronic hepatitis B. N Engl J Med, 2005. 352(26): p. 2673-81.

6. Rigopoulou, E.I., et al., Lamivudine plus interleukin-12 combination therapy in chronic hepatitis B: antiviral and immunological activity. Hepatology, 2005. 42(5): p. 1028-36.

7. Rigopoulou, E.I., et al., Blocking of interleukin-10 receptor--a novel approach to stimulate T-helper cell type 1 responses to hepatitis C virus. Clin Immunol, 2005. 117(1): p. 57-64

8. Saklatvala, J., The p38 MAP kinase pathway as a therapeutic target in inflammatory disease. Curr Opin Pharmacol, 2004. 4(4): p. 372-7.

9. Mavropoulos, A., et al., Stabilization of IFN-gamma mRNA by MAPK p38 in IL-12- and IL-18-stimulated human NK cells. Blood, 2005. 105(1): p. 282-8.

10. Ishida, H., et al., Involvement of p38 signaling pathway in interferon-alpha-mediated antiviral activity toward hepatitis C virus. Biochem Biophys Res Commun, 2004. 321(3): p. 722-7.

11. Sundstrom, S., et al., Hepatitis C virus core protein induces an anergic state characterized by decreased interleukin-2 production and perturbation of mitogen-activated protein kinase responses. J Virol, 2005. 79(4): p. 2230-9.

12. Chang, W.W., et al., Suppression of p38 mitogen-activated protein kinase inhibits hepatitis B virus replication in human hepatoma cell: the antiviral role of nitric oxide. J Viral Hepat, 2008. 15(7): p. 490-7.

Παραδοτέα έργου δημοσίως προσβάσιμα: