Πιππίδου Νίκη
Τμήμα Ιατρικής
Αν. Καθ. Ασπροδίνη Ευτυχία (easpro@med.uth.gr)
(1) Ευτυχία Ασπροδίνη (2) Γεώργιος Κωστόπουλος (3) Ιωάννης Παρναβέλας

Η φθίνουσα αναλγητική αποτελεσματικότητα των οπιοειδών φαρμάκων στην αντιμετώπιση του πόνου δεν οφείλεται μόνο σε φαρμακολογική αντοχή αλλά και στην ανάπτυξη υπεραλγησίας. Η έλλειψη γνώσης των κυτταρικών μηχανισμών που οδηγούν στο φαινόμενο αυτό δεν επέτρεψε μέχρι σήμερα την αποτελεσματική αντιμετώπισή του στην κλινική πράξη. Σε πρόσφατη μελέτη στον ιπποκάμπειο σχηματισμό του εγκεφάλου, περιοχή που συμμετέχει στην αντίληψη του πόνου, διαπιστώσαμε ότι η in vivo χορήγηση του οπιοειδούς φεντανύλη οδηγεί, 24 ώρες αργότερα, στην εγκατάσταση προσαρμοστικών αλλαγών καθώς μειώνει τη μετασυναπτική αναστολή και την ανοσοδραστικότητα στο GABA. Το αντικείμενο της παρούσας διατριβής αποτελεί συνέχεια αυτού του ερευνητικού έργου και αποσκοπεί στη διερεύνηση μηχανισμών μείωσης της GABAεργικής αναστολής με τους εξής επιμέρους στόχους: διερεύνηση i) της βιοσύνθεσης του GABA, ii) των πιθανών ενδοκυττάριων βιοχημικών αλλαγών (PKA, PKC, NOS), iii) της πιθανής αλληλεπίδρασης μ- και NMDA υποδοχέων, iv) των λειτουργικών και v) μορφολογικών συνεπειών της σε νευρώνες του ιπποκάμπου.

Παραδοτέα έργου δημοσίως προσβάσιμα: