Κολύγας Μάρκος
Αθανασοπούλου Φωτεινή (eathan@vet.uth.gr)
(1) Αθανασοπούλου Φωτεινή (2) Παππάς Ιωάννης, (3) Πάσχος Ιωάννης

Οι παρασιτικές μολύνσεις είναι συχνά καταστροφικές στα συστήματα εκτροφής ψαριών στη Μεσόγειο και ειδικότερα των νέων καλλιεργούμενων ειδών όπως το Λυθρίνι (Pagellus erythrinus) και το Μυτάκι (Diplodus puntazzo). Αρκετά είδη Μονογενών, Αρθροπόδων (Κοπηπόδων και Ισοπόδων) είναι μεταξύ των πιο σημαντικών παρασίτων που απαιτούν θεραπεία. Η θεραπεία των Μονογενών παρασίτων γίνεται συνήθως με φορμόλη που είναι επικίνδυνη τόσο στα ψάρια όσο και στους χειριστές. Για τα υπόλοιπα παράσιτα δεν υπάρχουν αντιπαρασιτικά και δεν υπάρχουν εγκεκριμένα φάρμακα για τα Μεσογειακά είδη. Σε αυτή τη μελέτη επιλέχθηκαν από τη βιβλιογραφία να δοκιμαστούν ως αντιπαρασιτικές ουσίες η εμαμεκτίνη (εντομοκτόνο) και η νικλοσαμίδη (ανθελμινθικό) που θα δοκιμαστούν ενάντια στα μονογενή και τα Αρθρόποδα (Κοπήποδα ή/και Ισόποδα). Όλες οι ουσίες θα χορηγηθούν μέσω της τροφής. Αρχικά θα μελετηθεί για ένα χρόνο η εποχικότητα και παθολογία των εξωπαρασιτώσεων από μονογενή, ισόποδα και κωπήποδα σε συσχέτιση με τα ευαίσθητα είδη ψαριών. Κατόπιν, θα διερευνηθεί η τοξικότητά της νικλοσαμίδης. Η τοξικότητά της θα ερευνηθεί με τη χορήγηση 3 διαφορετικών δοσολογιών, ακολουθούμενη από παρακολούθηση πιθανών θνησιμοτήτων και εξέταση παρενεργειών στα παραπάνω είδη ψαριών με μακροσκοπικούς και ιστοπαθολογικούς ελέγχους. Η τοξικότητα της Εμαμεκτίνης δεν θα εξεταστεί διότι αποτελεί νόμιμο φάρμακο. Στην νικλοσαμίδη θα εξεταστεί και η φαρμακοκινητική και η βιοδιαθεσιμότητα μετά από μονές χορηγήσεις μέσω ένεσης και δια μέσου της τροφής αντίστοιχα. Πολλαπλή χορήγηση του φαρμάκου μέσω της τροφής θα πραγματοποιηθεί, για να υπολογιστεί η κατανομή του στους ιστούς των ψαριών και ο χρόνος αποδρομής τους. Από όσο γνωρίζουμε δεν πραγματοποιείται παρόμοιο έργο στην Ελλάδα ή σε διεθνές επίπεδο. Αναμένεται ότι τελικά μέσω του προγράμματος αυτού θα κατοχυρωθεί μία αποτελεσματική αντιπαρασιτική ουσία για τη κάθε ομάδα παρασίτων (μονογενή, ισόποδα, κοπήποδα). Αυτό θα προσδώσει τη δυνατότητα σχεδιασμού πρωτοποριακών και δραστικών θεραπειών, που θα μειώσουν σημαντικά τις θνησιμότητες και συνεπώς το κόστος του τελικού προϊόντος. Το όφελος θα είναι πολλαπλό, διότι θα δοθεί η δυνατότητα καλλιέργειας των καινούργιων ειδών σε ανταγωνιστικό επίπεδο. Οι θεραπείες αυτές θα καλύψουν το μεγάλο κενό γνώσης που υπάρχει σήμερα σχετικά με τις αντιπαρασιτικές θεραπείες σε εξωπαράσιτα γενικότερα αλλά και τις θεραπείες των εκτρεφόμενων μεσογειακών ειδών ειδικότερα. Ελπίζουμε ότι αυτές θα είναι ευκολότερες, οικονομικότερες, πιο φιλικές προς το περιβάλλον και ασφαλείς για τον καταναλωτή.Έτσι, η παρούσα πρόταση θα μας δώσει τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε νέα συστήματα μελέτης της παρασίτωσης των μεσογειακών ειδών ιχθύων τα οποία μπορεί να λειτουργήσουν ως πρότυπα σημαντικής καινοτομίας στον Ευρωπαϊκό χώρο αλλά και διεθνώς.Τα αποτελέσματα της μελέτης αυτής μπορούν κάλλιστα να βρουν εφαρμογή στη εμπορική ιχθυοκαλλιεργητική παραγωγή της χώρας μας κατά τη θεραπεία διαφόρων νοσημάτων των ψαριών και στις βιομηχανίες παραγωγής και εισαγωγής φαρμακευτικών σκευασμάτων.

Λέξεις κλειδιά: Εκτοπαράσιτα, μονογενή, Νικλοσαμίδη, Εμαμεκτίνη