Στυλιανή Γεωργίου
Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας
Επικ. Καθ. Μούτου Αικατερίνη (kmoutou@bio.uth.gr)
(1) ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΟΥΤΟΥ (2) ΖΗΣΗΣ ΜΑΜΟΥΡΗΣ (3) DEBORAH M. POWER

Η τσιπούρα είναι θεμελιώδες είδος της ελληνικής ιχθυοπαραγωγής και σημαντικό εξαγώγιμο προϊόν. Η διαδικασία της ιχθυογέννησης αποτελεί σημαντικό οικονομικό μέγεθος του συνολικού κόστους ιχθυοπαραγωγής και στόχος της είναι η σταθερή παραγωγή γόνου υψηλής ποιότητας με βελτιωμένες αυξητικές επιδόσεις στη φάση της πάχυνσης. Ο ρυθμός αύξησης των ψαριών καθορίζεται από τη ικανότητά τους να συνθέτουν και να συσσωρεύουν μυϊκές πρωτεΐνες στις μυϊκές ίνες που δημιουργούνται στα πρώιμα αναπτυξιακά στάδια. Η μυοσίνη είναι η βασική πρωτεΐνη των μυικών ινών. Η ελαφριά αλυσίδα 2 (MLC2) αποτελεί ένα σημαντικό συστατικό του μορίου της μυοσίνης και στην τσιπούρα έχουν ήδη απομονωθεί δύο ισομορφές (MLC2Α και MLC2B) καθώς και εναλλακτικά μεταγραφήματα της MLC2A, που διαφέρουν μόνο ως προς το μήκος της 3’UTR. Τα γνωστά έως σήμερα χαρακτηριστικά της MLC2 την καθιστούν ένα πιθανό μοριακό δείκτη της ποιότητας του γόνου και των μετέπειτα αυξητικών χαρακτηριστικών του. Οι βασικοί άξονες της παρούσας διατριβης είναι α) η απομόνωση των γονιδίων της MLC2 και η μελέτη της ρύθμισης της σύνθεσής της από το κύτταρο μέσω των εναλλακτικών μεταγραφημάτων, β) η συσχέτιση της έκφρασης της MLC2 σε πρώιμα αναπτυξιακά στάδια με (i) το δυναμικό αύξησης σε διαφορετικές συνθήκες καλλιέργειας και σε επιλεγμένες οικογένειες με διαφορετικό γενετικό υπόβαθρο, (ii) άλλους αξιόπιστους αλλά χρονοβόρους δείκτες αύξησης. Η καθιέρωσή της ως αξιόπιστου μοριακού δείκτη θα αποτελούσε εύχρηστο εργαλείο στη βελτιστοποίηση των πρακτικών και διαχείρισης της ιχθυογέννησης.

Παραδοτέα έργου δημοσίως προσβάσιμα: