Το Εργαστήριο Γεωργικών Κατασκευών και Ελέγχου Περιβάλλοντος του Τμήματος Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και το Κέντρο Έρευνας, Τεχνολογίας και Ανάπτυξης Θεσσαλίας (ΚΕΤΕΑΘ), διοργανώνουν, την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2012, "Ημέρα Πληροφόρησης" σχετικά με τη χρήση Διχτυοκηπίων για καλλιέργεια κηπευτικών.

Το ερευνητικό προσωπικό και οι συνεργάτες των δύο παραπάνω φορέων θα ίναι στη διάθεση των ενδιαφερομένων για να τους ενημερώσουν σχετικά με το παραπάνω θέμα, όσο και για θέματα Νέων Τεχνολογιών και Εξοικονόμησης Νερού στα θερμοκήπια και διχτυοκήπια. Η ενημέρωση βασίζεται σε αποτελέσματα έρευνας η οποία πραγματοποιείται στο πλαίσιο του ερευνητικού υποέργου Ηράκλειτος ΙΙ με τίτλο: «Θεωρητική και Πειραματική Διερεύνηση του Μικροκλίματος των Διχτυοκηπίων»

Χώρος Διεξαγωγής: Αγρόκτημα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Βελεστίνο, Π.Ε.Ο. Βόλου- Λάρισας (Κόμβος Βελεστίνου, απέναντι από τα «Μάρμαρα Θεοδώρου»)

Ώρα έναρξης: 09:00, Ώρα λήξης: 15:00

Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Έργου