Μπαλτάς Παύλος
Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης
Καθ. ΚΟΤΖΑΜΑΝΗΣ Βύρων (bkotz@prd.uth.gr)
(1) Christophe Bergouignan (2) Jean-Paul Sardon (3) Βύρων Κοτζαμάνης

Η προτεινόμενη έρευνα στοχεύει στην διερεύνηση μιας εκ των τριών συνιστωσών που προσδιορίζουν την αναπαραγωγή του ελληνικού πληθυσμού (γονιμότητα). Στηριζόμενη στην υπάρχουσα διεθνή βιβλιογραφία και αναλύοντας τα διαθέσιμα δεδομένα στην χώρα μας στη μεταπολεμική περίοδο (δεδομένα φυσικής κίνησης βασικά και δευτερευοντως των τελευταίων δύο απογραφών). Κατ'αρχήν θα εξετάσουμε, σε εθνικό επίπεδο, τις τάσεις τόσο της ολικής γονιμότητας, όσο και της εντός και εκτός γαμου γονιμότητας στην χωρα μας αναλόγως της ηλικίας της μητέρας και της τάξης έλευσης των παιδιών (πρώτες, δευτερες, τριτες κοκ γεννήσεις).

Σε ενα δεύτερο στάδιο θα προχωρήσουμε στην εξέταση των χωρικών διαφοροποιήσεων της γονιμότητας τόσο εντος της Ελλάδας σε επίπεδο Νομού, οσο και σε διεθνές επίπεδο κανοντας μια συγκριτική ανάλυση αναμεσα στην Ελλάδα και τις Βαλκανικές χώρες. Εν συνεχεία θα επιχειρήσουμε, λαμβάνοντας υπόψη την διεθνή και και εθνική εμπειρία, την αναδειξη των βασικών  προσδιοριστικών παραγώντων-παραμέτρων της χαμηλής γονιμότητας.

Σε ενα τρίτο στάδιο θα εξετάσουμε με βάση τα πορίσματα μας, τις προοπτικές εξέλιξης της γονιμότητας στην χώρα μας στο βραχύ και μέσο χρόνο (2012-2030) ως και τις επιπτώσεις της στις πληθυσμιακές δομές και δυναμική του ελληνικόυ πληθυσμού. Τέλος, θα επιχειρήσουμε να προσδιορίσουμε τα δυνατά πεδία παρέμβασης, για την αντιστροφή των πτωτικών τάσεων της γονιμότητας ως και το εύρος των δυνιτικών μετρων πολιτικής, λαμβάνωντας υπόψη τόσο τις "ελληνικές" ιδιαιτερότητες 'οσο και την διεθνή εμπειρία στον τομέα αυτό.