Παντούσα Δαφνη
Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
Αν. Καθ. Μυστακίδης Ευριπίδης (emistaki@uth.gr)
(1)ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ (2)ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑ (3)ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Αντικείμενο της διατριβής είναι η μελέτη της συμπεριφοράς μεταλλικών και σύμμικτων κατασκευών σε εκδήλωση πυρκαγιάς μετά από σεισμικά γεγονότα. Το κύριο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί στα πλαίσια της παρούσης εργασίας είναι η εκτίμηση της συμπεριφοράς κατασκευών σε υψηλές θερμοκρασίες στις οποίες η αφετηρία των υπολογισμών είναι μια κατάσταση μόνιμων βλαβών (ανελαστικές παραμορφώσεις, ψαθυρές θραύσεις, βλάβες σε μη δομικά στοιχεία) που υποτίθεται ότι προέρχονται από σεισμικές καταπονήσεις. Η περίπτωση αυτή διαφέρει σημαντικά από τον κλασικό σχεδιασμό κατασκευών σε φωτιά που προδιαγράφεται από τους τρέχοντες κανονισμούς, όπου η αφετηρία των υπολογισμών βρίσκεται στην ελαστική περιοχή της συμπεριφοράς των κατασκευών.

Διδακτορική Διατριβή