Δημάκας Δημήτριος
Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος
Σχολή Γεωπονικών Επιστημών
Καθ. Μαρία Σακελλαρίου-Μακραντωνάκη (msak@uth.gr)
(1) Μαρία Σακελλαρίου-Μακραντωνάκη (2) Ανθούλα Δημήρκου (3) Ιωάννης Αλεξίου

Τα επεξεργασμένα στερεά αστικά απόβλητα είναι μερικά από τα τελευταία προϊόντα της επεξεργασίας των αστικών αποβλήτων στους βιολογικούς καθαρισμούς τα οποία περιέχουν υψηλά επίπεδα οργανικής ουσίας και είναι πλούσια σε άζωτο και φώσφορο, τα οποία είναι στοιχεία απαραίτητα για την ανάπτυξη των φυτών. Στο συγκεκριμένο έργο χρησιμοποιούνται επεξεργασμένα στερεά απόβλητα που προέρχονται από τη μονάδα επεξεργασίας λυμάτων του Δήμου Βόλου και τα οποία έχουν υποστεί αφυδάτωση με ειδικό επεξεργαστή. Επιπρόσθετα, θεωρώντας τα ενεργειακά φυτά ως εναλλακτική καλλιέργεια για την παραγωγή βιομάζας και βιοαιθανόλης στην Ελλάδα, στο προσεχές μέλλον, το συγκεκριμένο έργο επικεντρώνεται στην επίδραση των αστικών αποβλήτων στην παραγωγή βιομάζας και βιοαιθανόλης σε ενεργειακά φυτά καθώς και στην επίδραση που έχει η εφαρμογή στην άρδευσή τους και στην αποδοτικότητα της χρήσης του νερού. Επιπρόσθετα, μελετάται η επίδραση της εφαρμογής των επεξεργασμένων στερεών αστικών αποβλήτων στο έδαφος και γενικότερα οι επιπτώσεις της εφαρμογής αυτής στο περιβάλλον.Η εφαρμογή των επεξεργασμένων στερεών αστικών αποβλήτων στη γεωργία μπορεί να μειώσει την εφαρμογή λιπασμάτων και ταυτόχρονα να εξοικονομήσει πολύτιμο αρδευτικό νερό.