Λιάκου Ζωή
Αν. Καθ. Δημήτριος Τόντης (dtontis@vet.uth.gr)
(1) Τόντης Δημήτριος (2) Κουκούλης Γεώργιος (3) Παπαδόπουλος Ηλίας

Η σαρκοπτική ψώρα είναι μία από τις πιο συνήθεις δερματοπάθειες των μικρών μηρυκαστικών (αίγες, πρόβατα) στην Ελλάδα. Μέχρι τώρα, στην διεθνή βιβλιογραφία, όσον αφορά τα πρόβατα, έχουν δημοσιευτεί μελέτες για την κλινική εικόνα και την παθολογοανατομική της νόσου, καθώς και για την αρνητική είδραση της στην αναπαραγωγική δραστηριότητα, την ανάπτυξη και τις αποδόσεις των ζώων. Αντιθέτως, όσον αφορά τις αίγες, υπάρχουν περιορισμένες μελέτες για το νόσημα. Σκοπός της διδακτορικής διατριβής είναι η παθολογοανατομική μελέτη της νόσου,ιδίως της παθογένειας, της ιστικής και ανοσιακής αντίδρασης των αιγών στον αιτιολογικό παράγοντα (άκαρι Sarcoptes scabiei). Είναι γνωστό ότι στις αίγες, η δερματοπάθεια αυτή έχει διαφορετική κλινική εικόνα (ιδίως κατανομή των αλλοιώσεων) από τα πρόβατα. Η έρευνα περιλαμβάνει μελέτη του νοσήματος στις αίγες τόσο σε φυσικά περιστατικά σε εκτροφές όσο και μετά από πειραματική μόλυνση. Πρόκειται να χρησιμοποιηθούν ιστοπαθολογικές τεχνικές και ανοσοϊστοχημικές μέθοδοι για την μελέτη του συστήματος ανοσίας του δέρματος των αιγών απέναντι στο Sarcoptes scabiei. Τα συμπεράσματα αναμένεται να έχουν ιδιαίτερο επιστημονικό ενδιαφέρον όχι μόνο για την κτηνιατρική των αιγώ, καθώς η νόσος προσβάλλει πολλά είδη θηλαστικών (κατοικίδια και άγρια πανίδα) αλλά και τον άνθρωπο.

Βιβλιογραφία

• Jackson PG, Richards HW, Lloyd S. Sarcoptic mange in goats. Vet Rec 1983;112(14):330
  • McElroy MC, Bassett HF, Monaghan ML, Davis WC. The distribution of lymphocyte subsets in normal ovine skin. Vet Immunol Immunopathol. 1998; 62(1):65-71.
  • Tontis D, Doukas D, Likotrafitis F, Kritsepi-Konstantinou M, Fthenakis GC, Damani E. Dermatopathology and clinical pathology of experimental sarcoptic mange in sheep and the recovery phase after doramectin treatment 6th International Veterinary Congress, Heraclion Crete, Greece 2005
  • van den Broek AH, Huntley JF, Mackellar A, Machell J, Taylor MA, Miller HR. Characterisation of lesional infiltrates of dendritic cells and T cell subtypes during primary infestation of sheep with Psoroptes ovis, the sheep scab mite. Vet Immunol Immunopathol. 2005; 105(1-2):141-50.
  • Walton SF, Beroukas D, Roberts-Thomson P, Currie BJ. New insights into disease pathogenesis in crusted (Norwegian) scabies: the skin immune response in crusted scabies. Br J Dermatol 2008;158(6): 1247-55.
  • Τontis D, Doukas D, Papadopoulos E, Mattson J, Ioannou M. Pathology of experimental sarcoptic mange infestation in greek sheep. 24th Meeting of the European Society of Veterinary Pathology, Edinburgh, UK, 2006