Ελισάβετ Αγγελίδου
Καθ. Λεωνίδας Λεοντίδης (leoleont@vet.uth.gr)
(1) Λεωνίδας Λεοντίδης (2) Χαράλαμπος Μπιλλίνης (3) Ian Gardner

Η διδακτορική διατριβή με τίτλο «Μελέτη των παραγόντων που επηρεάζουν τη διασπορά της παραφυματίωσης σε ελληνικές εκτροφές μικρών μηρυκαστικών» θα καλύψει σημαντικό κενό γνώσης, τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο, σχετικά με την αξιοπιστία (όπως ορίζεται με βάση τη διαγνωστική ευαισθησία και ειδικότητα) της ELISA στο γάλα στον εντοπισμό της παραφυματίωσης σε γαλακτοπαραγωγά πρόβατα και αίγες αλλά και στη διακρίβωση παραγόντων επικινδυνότητας για τη διασπορά της λοίμωξης.  Αρχικά θα διερευνηθεί η σχέση μεταξύ των αποτελεσμάτων της ELISA στον ορό και το γάλα και θα εκτιμηθεί η διαγνωστική αξιοπιστία της ELISA στον ορό και το γάλα για τη διάγνωση της παραφυματίωσης ανάλογα με το αναπαραγωγικό στάδιο και την ηλικία των προβάτων και των αιγών.  Ακολούθως, θα χρησιμοποιηθεί η ELISA στο γάλα ως διαγνωστική μέθοδος σε μελέτη με στόχο τον εντοπισμό παραγόντων επικινδυνότητας για την εύρεση θετικών ζώων σε εκτροφές γαλακτοπαραγωγών προβάτων και αιγών.