Τζαμτζής Ανδρέας
Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών
Καθ. Αράβας Νικόλαος (aravas@mie.uth.gr)
(1) Αράβας Νικόλαος (2) Κερμανίδης Αλέξης (3) Χαϊδεμενόπουλος Γρηγόρης

Περίληψη αντικειμένου Διατριβής: Στον σχεδιασμό με ανοχή στην βλάβη σύγχρονων συγκολλητών αεροναυπηγικών δομών, σημαντικό ρόλο έχει η μελέτη της συμπεριφοράς  εξέλιξης ρωγμών στο υλικό σε φορτία κόπωσης. Η ανάλυση της συμπεριφοράς εξέλιξης ρωγμής κόπωσης σε στοιχεία με συγκόλληση είναι πολύπλοκη λόγω: i) της ανομοιογενούς μικροδομής στην περιοχή της συγκόλλησης και ii) των παραμενουσών τάσεων που δημιουργούνται στο υλικό κατά την διάρκεια της συγκόλλησης. Η προτεινόμενη έρευνα στοχεύει στην ανάπτυξη αναλυτικού μοντέλου για την εκτίμηση της εξέλιξης ρωγμής και της διάρκειας ζωής σε κόπωση κραμάτων αλουμινίου που περιέχουν συγκόλληση. Το μοντέλο θα λαμβάνει υπόψη για την πρόβλεψη της εξέλιξης ρωγμής κόπωσης: i) την επίδραση της τοπικά μεταβαλλόμενης μικροδομής του υλικού γύρω από την περιοχή της συγκόλλησης και ii) τις παραμένουσες τάσεις που δημιουργούνται στο υλικό λόγω της συγκόλλησης. Για την αξιολόγηση του μοντέλου, τα αναλυτικά αποτελέσματα θα συγκριθούν με πειραματικά αποτελέσματα εξέλιξης ρωγμής σε κόπωση που θα πραγματοποιηθούν σε δοκίμια κράματος αλουμινίου που περιέχει συγκόλληση.