Κώστας Κατσαλής
Τμήμα Μηχανικών Ηλ. Υπολογιστών Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων
Καθ. Αικατερίνη Χούστη (houstis@inf.uth.gr)
(1) Αικατερίνη Χούστη (2) Λέναδρος Τασιούλας (3) Γιάννης Βινιώτης

Η περιοχή που θα απασχολήσει το αντικειμενο της διδακτορικής έρευνας αφορά τις αρχιτεκτονικές δικτύων προσανατολισμένες στην παροχή υπηρεσιών. Κυρίως θα μας απασχολήσουν θέματα μελέτης, βελτιστοποίησης και διαχείρισης μέσω νέων αλγορίθμων και προσαρμογή παλαιότερων καθώς και μελέτη και βελτιστοποίηση σε νέες τεχνικές διαχωρισμού του επιπέδου εφαρμογής, ώστε να υποστηριξεί την πλήρη κατανεμημένη φύση των σημερινών και μελλοντικών εφαρμογών τόσο σε πληροφοριακά συστήματα ενδοεταιρικών δικτύων και σε επιχειρίση προς επιχείριση συνδέσεις, όσο και στον παγκόσμιο ιστό. Τα σημερινά σύστηματα χτίζονται από πολλαπλάσια επίπεδα λογισμικού, κάθε ένα με διαφορετικές ανάγκες διαμόρφωσής και συντήρησης οι οποίες μπορεί να είναι ιδαίτερα απαιτητικές και αν εξεταστούν συνολικά αποδεικνύονται συχνά απαγορευτικές.